Dodane przez Olgierd Stobienia - czw., 06/02/2022 - 10:38
Kategorie BAZY pytań

Quiz w Moodle ma unikalne właściwości. Z jednej strony tradycjonaliści mogą w nim tworzyć klasyczne, statyczne sprawdziany / egzaminy, realizujące punkt po punkcie zamysł egzaminatora. Wszyscy studenci rozwiązują wtedy identyczny test, czy odpowiadają na ciąg otwartych pytań (eseje). Z drugiej strony, można wykorzystać quiz jako precyzyjną maszynę losującą, która wyciąga z koszyczków pytania jak losy i przydziela je studentom w sposób przypadkowy, w nieprzewidywalnej kolejności, zmieniając dodatkowo kolejność odpowiedzi do wyboru w pytaniach testowych. Dzięki temu każdy student będzie zdawał unikalny niepowtarzalny egzamin. Co więcej, dzięki podziałowi pytań na grupy, mamy pewność, że pytania zostaną rozlosowane tak jak sobie tego życzymy, żadna grupa tematyczna nie zostanie pominięta. Jeżeli wrzucimy wszystkie pytania do jednego worka, wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że pewne tematy mogą zostać pominięte w losowaniu.

Taki pedantyczny system jest zrealizowany poprzez Kategorie bazy  pytań. Jest to drzewiasta struktura, gdzie korzeń stanowi główna Domyślna kategoria kursu, zaś my z niej wyprowadzamy gałęzie, które będą stanowić podkategorie, a te dalej mogą się dzielić na mniejsze, ale nie jest dobrze zbyt komplikować system, bo przestaje być logiczny i zrozumiały.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć dodatkowe główne kategorie. Wszystko zależy od naszej fantazji i tego jak rozległy jest materiał, dla którego tworzymy Bazę pytań

Kiedy wykorzystujemy Kategorie bazy pytań ? Wykorzystujemy je trzykrotnie. Za pierwszym razem, kiedy tworzymy pytania, musimy je przypisać do jakiejś kategorii. Drugi raz, gdy tworzymy quiz i wybieramy pytania — wybieramy je z określonych kategorii. Ostatnim miejscem, gdzie wykorzystamy kategorie, jest przenoszenie pytań z kursu do kursu. Oczywiście można importować Bazę pytań kopiując treści między kursami. Dużo bardziej efektywne jest importowanie i eksportowanie pytań, ponieważ możemy się nimi dzielić nawet z innymi nauczycielami nie udostępniając im kursu. Co więcej, ci inni nauczyciele mogę być w innym Moodle z inną wersję oprogramowania (Moodle ma własny uniwersalny format zapisu pytań).  Oczywiście możemy przyjąć wersję minimum, będzie to Kategoria domyślna kursu

Zarządzanie Kategoriami

W celu zarządzania kategoriami pytań przechodzimy do menu Więcej, następnie do Bazy pytań, gdzie przechodzimy do opcji Kategorie.

Zarządzanie Kategoriami jest intuicyjne. Strzałki przy nazwach kategorii służą do zmiany pozycji w hierarchii, ikona trybiku (stokrotka) pozwalają zmienić właściwości (m.in nazwę kategorii). Ikona kosza służy do usunięcia kategorii. 

Uwaga! - podczas kasowania kategorii, jeżeli zawiera ona pytania, Moodle zapyta nas co z tymi pytaniami zrobić, czy przenieść do innej kategorii czy usunąć razem z kategorią.